Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı Nedir?

Buğday, çavdar ve arpada bulunan glüten adlı protein kimi bünyelerde fazla hassasiyet oluşmasına neden olur. Ortaya çıkan bu hassasiyete çölyak hastalığı adı verilir. Bu hastalık bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. İnce bağırsaklar ile ilgili bir sıkıntının doğmasına neden olan bu hastalık bağırsaklarda emilim sorunu ortaya çıkarmaktadır.

Bu hastalıkta ince bağırsaklar büyük risk altındadır. Hastalığın ilerlememesi ve günlük yaşamı olumsuz etkilememesi için rutin beslenme şeklinden glütenin kaldırılması şarttır.

Sağlıklı yetişkinler için tam buğday ekmeğinin hiçbir sakıncası yoktur ve tüketimi desteklenir. Ancak çocuklarda devamlı olarak tam buğday ya da kepekli ekmeklerin tüketimi bağırsak sisteminin sağlıklı işleyişi açısından tavsiye edilmez.

Devamlı tam buğday ya da kepek ekmeği yiyen çocuklarda sindirim sistemi sıkıntıları görülebilir. Ancak burada belirtilmesi gereken şudur ki çocuklar tam buğday ekmeği yememelidirler gibi bir yargı çıkarılmamalıdır. Çocuklar için sağlıklı olan tüm ekmek türlerini kontrollü ve dönüşümlü olarak tüketmeleridir.